Zmalujmy razem coś wspaniałego! - Давайте разом намалювати щось чудове!

Numer projektu:

41

Lider projektu:

Fundacja Instytut Wiedzy i Kompetencji ul. Mikołaja Reja 5/7, 81-441 Gdynia

Źródło finansowania:

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Wspieramy Ukrainę”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Data rozpoczęcia projektu:

05-07-2022

Data zakończenia projektu:

31-12-2022

Cel projektu:

  1. Projekt ma na celu długotrwałe wsparcie terapeutyczne dzieci i młodzieży z placówki opiekuńczo-wychowawczej z terenu Ukrainy (przeniesione wskutek działań wojennych do Polski). Działania prowadzą do wypracowania mechanizmu pomocy młodym uchodźcom. Są zarówno wsparciem psychoemocjonalnym i integracyjnym jak i prowadzą do efektywnego zagospodarowania czasu wolnego.
  2. Celem szczegółowym jest zapewnienie opieki dla dzieci i młodzieży - 121 wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej poprzez objęcie wsparciem w postaci organizacji zajęć o charakterze terapeutycznym oraz rozwijającym hobby. Cel powiązany jest ze stworzeniem warunków do aktywnej integracji grupy (integracja w grupie uchodźców) oraz współpracy ponad podziałami językowymi (integracja z wolontariuszami zaangażowanymi w działania).
  3. Celem szczegółowym jest również zapewnienie wsparcia w postaci opieki wytchnieniowej dla 9 wychowawców poprzez stworzenie warunków do odpoczynku i regeneracji podczas objęcia opieką wychowanków.
  4. Celem szczegółowym jest również poprawa kondycji psychicznej i społecznej 121 młodych uchodźców w Polsce poprzez objęcie wsparciem specjalistycznym (na rzecz grupy docelowej pracować będzie psycholog będący arteterapeutą oraz coach - obaj specjaliści posiadają doświadczenie w pracy na rzecz uchodźców i imigrantów).

Dzieci i młodzież dzięki udziałowi w warsztatach zdobędzie okazję do wyrażenia uczuć, przez co zmniejszone zostaną skutki przeżytej traumy wojennej.

Grupa docelowa projektu:

Działania projektowe skierowane są do podopiecznych ukraińskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej - 121 sierot, które znalazły schronienie w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Dzieci i młodzież wchodzące w skład grupy docelowej przybyły do Polski pod koniec lutego - po rozpoczęciu działań wojennych na terenie, na którym funkcjonowała placówka. W skład grupy docelowej projektu wchodzi 121 podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej: 54 dziewcząt, 67 chłopców. Dzieci przebywające w placówce są w wieku od pierwszego do 18r.ż., przy czym przeważają dzieci od 8 do 12r.ż. (84 dzieci). Wśród grupy docelowej znajdują się dzieci i młodzież z orzeczeniem o niepełnosprawności. Problemy i potrzeby grupy docelowej:

  • brak sposobu na konstruktywne spędzenie czasu wolnego;
  • brak indywidualnego podejścia;
  • trauma wojenna;
  • problemy z zaufaniem;
  • problemy z komunikacją, problemy językowe;
  • potrzeba wytchnienia(opiekunowie dzieci);
  • monotonia dnia powszedniego.

Formy wsparcia:

W ramach projektu odbywać będą się warsztaty arteterapeutyczne z elementami wsparcia psychoemocjonalnego. Zaplanowano organizację 16 warsztatów arteterapeutycznych z elementami wsparcia psychoemocjonalnego.121 dzieci zostanie podzielonych na 9 grup. Podział wynikać będzie z wewnętrznej struktury placówki, w ramach której funkcjonuje na co dzień. Dla każdej z grup zaplanowano 16 trzygodzinnych warsztatów. Za ich przeprowadzenie odpowiadać będzie arteterapeuta będący psychologiem i coach z wykształceniem pedagogicznym.

  1. Malowanie wakacyjnych koszulek
  2. Malowanie kubków
  3. Malowanie podusi na dobry sen (młodsze grupy - do 10r.ż.) lub malowanie bawełnianych toreb na wakacyjne skarby (starsze grupy-powyżej 10r.ż.)
  4. Szycie potwornych breloczków z filcu
  5. Wakacyjna biżuteria z koralików
  6. Origami przestrzenne
  7. Odlewanie własnego mydełka
  8. Wspólne tworzenie latawców
  9. Szycie filcowych piórników na nowy rok szkolny
  10. Tworzenie ozdób z modeliny
  11. Projektowanie lasu w słoiku
  12. Jesienne kolaże z liści
  13. Niewidoczny rysunek świecą
  14. Obrazy wyszywane z guzików
  15. Świąteczne ozdoby
  16. Świąteczne skrzaty

Wartość projektu:

47 560,00 zł

Wartość dofinansowania:

47 560,00 zł