Numer projektu:
62
Lider projektu:
Instytut Wiedzy i Kompetencji
Źródło finansowania:
Projekt finansowany w ramach konkursu „1 Edycja Konkursu Grantowego POP Fund - Projekty Małe” ogłoszonego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Data rozpoczęcia projektu:
01-02-2024
Data zakończenia projektu:
30-06-2024
Cel projektu:
Projekt jest kontynuacją działań wnioskodawcy z zakresu specjalistycznego wsparcia psychologicznego w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Polega na objęciu specjalistycznym wsparciem 113 dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji-wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej przeniesionej z Ukrainy. W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- organizację warsztatów arteterapeutycznych z elementami psychoterapii,
- organizację szkolenia z porozumienia bez przemocy. Celem głównym projektu jest zapewnienie dostępu do opieki z zakresu zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży z grupy defaworyzowanej. Są to młodzi ludzie dotknięci traumą wojenną oraz brakiem wsparcia ze strony opiekunów (biologicznej rodziny), a co za tym idzie szczególnie potrzebujący pracy nad samooceną, umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zarządzania emocjami.
Uchodźcy wojenni to grupa o szczególnych potrzebach - ludzie, którzy na własnej skórze doświadczyli piekła wojny, musieli opuścić swoje domy, pożegnać bliskich. Dzieci i młodzież z doświadczeniem uchodźstwa są wyjątkowo narażone na problemy zdrowia psychicznego.
Nasze działania chcemy skierować do młodych odbiorców, którzy nie tylko mierzą się z konsekwencjami wojny, ale także jeszcze przed jej wybuchem należeli do grupy defaworyzowanej - wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej przeniesionej z terenu Ukrainy.
Grupa docelowa projektu:
Działania skierowane będą do podopiecznych ukraińskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej "Dom Dziecka Chmielnicka Rada Obwodowa" - 113 sierot, które znalazły schronienie w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Dzieci i młodzież przybyły do Polski pod koniec lutego 2022 - po rozpoczęciu działań wojennych na terenie, na którym funkcjonowała placówka (przeniesiony został cały dom dziecka, wraz z 9 opiekunkami). Wnioskodawca współpracuje z Centrum Młodzieży w Garczynie od marca 2022 - przeprowadzone zostały 4 projekty wsparcia psychospołecznego dla wychowanków i wychowawców, których kontynuacja została zaplanowana w ramach niniejszego projektu (wnioskodawca dotrze do odbiorców działań korzystając z wcześniej nawiązanej współpracy - projekt jest odpowiedzią na konkretne potrzeby grupy docelowej). W skład grupy docelowej proj.wchodzi 113 podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej: 62 dziewczęta, 51 chłopców. Dzieci przebywające w placówce są w wieku od drugiego do 19r.ż.,przy czym przeważają dzieci od 10 do 17r.ż. (64 dzieci). Wśród grupy docelowej znajdują się dzieci i młodzież z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej, co wpływa na pogłębienie wykluczenia społecznego.
Problemy i potrzeby grupy docelowej:
- brak dostępu do usług psychologicznych;
- brak wsparcia psychoemocjonalnego, możliwości przepracowania traumy i wykluczenia społecznego w nowych warunkach bytowych;
- specjalne potrzeby wnikające z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności;
- monotonia dnia codziennego - brak sposobu na konstruktywne spędzenie czasu wolnego;
- brak indywidualnego podejścia, wsparcia biologicznych opiekunów;
- nadal nieprzepracowana trauma wojenna;
- problemy z zaufaniem;
- problemy z komunikacją, bariera językowa;
- brak regularnego wsparcia - oferowane wsparcie ma charakter doraźny, incydentalny;
- duża rozpiętość wiekowa utrudniająca integrację.
- Dzieci i młodzież przebywają na co dzień w ośrodku w powiecie kościerskim. Jest to teren wiejski, oddalony od metropolii Trójmiejskiej. Wychowankowie z przyczyn organizacyjnych nie opuszczają miejsca pobytu, przez co pogłębia się ich wykluczenie spowodowane powtarzalnością kolejnych dni. Ośrodek znajduje się w lesie, co z jednej strony korzystnie wpływa na wyciszenie się dzieci, z drugiej zaś uniemożliwia integrację i adaptację do nowych warunków. Dzieci przebywają razem w dużej grupie o szerokiej rozpiętości wieku.
Formy wsparcia:
W ramach projektu zaplanowano realizację następujących działań:
- Warsztaty arteterapeutyczne z elementami psychoterapii.
- Warsztaty z porozumienia bez przemocy.
Wartość projektu:
49 280,00 zł
Wartość dofinansowania:
49 280,00 zł