Numer projektu:
33/T2
Lider projektu:
Fundacja Instytut Wiedzy i Kompetencji ul. Mikołaja Reja 5/7, 81-441 Gdynia
Partnerzy projektu:
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Nasz Dom" w Rumi
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Na Wzgórzu" w Sopocie
- Gdańskie Domy dla Dzieci
Źródło finansowania:
Innowacja dofinansowana w ramach Inkubatora Włącznik Innowacji Społecznych
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne.
Data rozpoczęcia projektu:
02-04-2024
Data zakończenia projektu:
02-04-2024
Cel projektu:
W ramach innowacji wnioskodawca przewidział stworzenie jednego produktu - zestawu scenariuszy dla wychowawców instytucjonalnych podmiotów pieczy zastępczej.
Produkt będzie się składał z 24 scenariuszy - 12 scenariuszy dla wychowanków z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, opracowanych przez oligofrenopedagoga oraz 12 scenariuszy dla wychowanków bez orzeczenia o niepełnosprawności opracowanych przez pedagogów pieczy zastępczej.
Scenariusze podzielono na 3 kategorie wiekowe: 10-12 lat, 13-16 lat oraz 17-18 lat (zaplanowano stworzenie 4 scenariuszy dla każdej kategorii wiekowej). Podział na kategorie wynika z różnych potrzeb odbiorców - najmłodsi wychowankowie potrzebują rzetelnej, podstawowej wiedzy, grupy starsze (często mając już pierwsze doświadczenia seksualne) potrzebują partnerskiej rozmowy, informacji o antykoncepcji.
Zespół specjalistów merytorycznych (pedagogów) opracuje 2 wersje scenariuszy - jedną dla wychowanków, zaś drugą opatrzoną komentarzami metodycznymi dla wychowawców. Proponowany zbiór dobrych praktyk jest stosunkowo prostym rozwiązaniem, jednak jego prostota jest w odczuciu ekspertów cechą pozytywną - scenariusze trafią bezpośrednio do rąk wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tu kluczowa jest specyfika użytkowników, są to osoby bez specjalistycznej wiedzy i wykształcenia w kierunku edukacji seksualnej. Proponowane rozwiązanie powinno, więc być precyzyjne, jasne i proste w użytkowaniu. Scenariusze będą gotowym produktem, który wystarczy tylko wydrukować. Wersja z komentarzami przygotuje wychowawców do ewentualnych problematycznych momentów podczas warsztatów. Innowacja wykorzystywać będzie metody interaktywne, które również zostaną rozpowszechnione.
Wartość projektu:
30 420 zł
Wartość dofinansowania:
30 420 zł