Kolejne dni mobilności mijają naszym seniorom na intensywnych aktywnościach kulturalnych i edukacyjnych.
W środę grupa wzięła udział w wykładzie „Wprowadzenie do zagadnienia sztucznej inteligencji dla Seniora”, a następnie w warsztatach w pracowni komputerowej nawiązujących do praktycznego wykorzystana sztucznej inteligencji oraz rozpoznawania dezinformacji.
Nasi słuchacze dowiedzieli się czym jest AI, jak skutecznie „prowadzić rozmowę” ze sztuczną inteligencję (pisać efektywny prompt), jakie jest zastosowanie AI w pracy z tekstem, obrazem i muzyką. Trenerzy partnera ponadnarodowego zaprezentowali też inne ciekawe zastosowania sztucznej inteligencji, w tym m.in. do ożywiania starych fotografii lub stworzenia własnego drzewa genealogicznego.
Kolejny blok warsztatów dotyczył fake newsów - 24 uczestników mobilności dowiedziało się jak rozpoznawać fałszywe obrazy i filmy wygenerowane z wykorzystaniem AI (na jakie detale zwrócić uwagę przy ocenie materiałów).
Kolejnego dnia słuchacze uczestniczyli w grze miejskiej w Bad Freienwalde, podczas której wykorzystywali smartfony do rozwiązywania kolejnych zagadek kulturalnych. Następnie grupa wzięła udział w prezentacji o wykluczeniu cyfrowemu seniorów połączona z dyskusją w grupie o potrzebach seniorów w kontekście edukacji cyfrowej oraz warsztatach w pracowni komputerowej.
Nie zabrakło również prezentacji kulturalnych i spotkania z niemieckimi seniorami.
Organizacją przyjmującą dla działania jest VFBQ Bad Freienwalde e.V.
Działania są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
Typ akcji: AKCJA 1 Mobilność dorosłych osób uczących się i kadry edukacji dorosłych (KA121-ADU)
Numer wniosku: 2024-1-PL01-KA121-ADU000198668